Tradycja Armii Krajowej jako fundament budowy etosu żołnierzy Wojska Polskiego. Konferencja naukowa z okazji 79. rocznicy skoku do Polski Generała Leopolda Okulickiego

15.05.2023 KONFERENCJA
18 i 19 maja 2023 r. odbędzie się konferencja naukowa "Tradycja Armii Krajowej jako fundament budowy etosu żołnierzy Wojska Polskiego. Konferencja naukowa z okazji 79. rocznicy skoku do Polski Generała Leopolda Okulickiego".

Organizatorami głównymi konferencji są: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Małopolska. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Katedrą Historii Polskiej Myśli Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

273469332_5250472258318588_1010113100603064720_n-1.jpg  logotyp_muzeum_.jpg      logi_ak_malopolska.jpg


Patronat honorowy:

orzel_mon_jpg_1.jpg     mb-2.jpg    jjk_szef_urzedu.jpg     mein_bernacki-1.jpg          wm_pion_patronat_bw.jpg   oddzialy9.jpg  

Partner:
logo_krakow_h_rgb.jpg

Renesans zagrożenia militarnego w Europie i na świecie, zwłaszcza w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, stawia współcześnie kwestię przygotowania Polski do obrony wartości podstawowych dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego na pierwszym planie. Naukowcy, żołnierze i politycy wyciągają szereg wniosków z obserwacji toczącej się wojny i często wskazują, że morale żołnierzy ukraińskich jest zdecydowanie wyższe niż rosyjskich, co wpływa na ograniczenie znaczenia przewagi ilościowej wojsk Rosji.
Historia Polski ma wielu bohaterów wyznających wartości godne pamięci i naśladowania. Państwo polskie dba, by postawę ideową żołnierzy służących w wojsku polskim cechowało poczucie służby Ojczyźnie również w czasie pokoju. W całej Polsce można współcześnie mówić o pewnym fenomenie, jakim są oddolne ruchy obywatelskie, które kultywują pamięć o historii oręża polskiego, szczególnie Armii Krajowej; godne pamięci są postawy i czyny jej żołnierzy. Dla Wojska Polskiego, którego wiele jednostek pielęgnuje tradycje AK, są one ważnym elementem budowy etosu i morale żołnierzy; przykładowo m.in. w Wojskach Specjalnych, np.: Jednostce Wojskowej GROM, Wojskach Lądowych np.: 2. Mazowieckim Pułku Saperów, oraz Wojskach Obrony Terytorialnej np. 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Organizatorzy konferencji postawili sobie za cel wskazanie współcześnie nośnego znaczenia etosu Armii Krajowej, do którego odwołuje się tak wiele jednostek i żołnierzy Wojska Polskiego w codziennej służbie oraz określenie zadań i miejsca środowiska naukowego w kultywowaniu i rozwijaniu etosu Armii Krajowej w XXI wieku.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie Państwo na stronie konferencji: https://konf-akiwp.ka.edu.pl/

Konferencja odbędzie się w ramach inicjatywy Krakowskie Konferencje Naukowe

banner_na_www.jpg
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz profilu na portalu Facebook naszego Partnera - Miasta Kraków.
Biznes i Nauka w Krakowie:
 
Miasto Kraków:
logo_krakow_h_rgb.jpg

Kraków - ze względu na siłę demograficzną, ekonomiczną, społeczną i naukowo - kulturową - jest drugim miastem Polski. Posiada unikalne walory, na których opiera rozwój gospodarczy oraz wzrost jakości życia. Dysponuje wysokiej jakości kapitałem ludzkim, jest miastem świadomego wyboru miejsca zamieszkania, pracy, nauki, spędzania wolnego czasu dla ludzi wykształconych
i kreatywnych. Priorytetem jest zrównoważony rozwój i możliwość sprostania konkretnym wyzwaniom przy umiejętnym wykorzystaniu własnych zasobów.

Ośrodek akademicki, z działającym od 650 lat Uniwersytetem na czele, jest trwale zespolony
z miastem i w unikalny sposób buduje niepowtarzalny zasób wiedzy. Jest kluczem
do konkurencyjności i innowacyjności nie tylko Krakowa, ale także całego regionu. Rozwijająca się intensywnie gospodarka oparta na wiedzy to zupełnie nowy proces w życiu gospodarczym Miasta, który włącza go w obieg nowoczesnej ekonomii świata.

Nadrzędnym celem jest, by Kraków był nie tylko miastem nowoczesnym, ale i dumnym
z historycznego dziedzictwa. By był otwartą, bogatą, przyjazną i bezpieczną metropolią, tętniącą kulturą. Inteligentne zarządzanie i wzmacnianie sfery nowoczesnych usług oraz sektora badawczo-rozwojowego jest fundamentem rozwoju Krakowa – miasta, w którym stawia się na  innowacyjność i efektywną współpracę nauki i biznesu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się możliwościami, jakie oferuje magiczny Kraków – zakorzeniony w tradycji, uwrażliwiony na codzienność i otwarty na rozwój: www.dlabiznesu.krakow.pl

miasto_klasyczne-arch-grodzka_wawel_1.jpg
fot. Piotr Krochmal

miasto_klasyczne-arch-sukiennice_mariacki_1.jpg
fot. Piotr Krochmal

Broszury elektroniczne naszego Partnera dostępne są TUTAJ
 
Zdjęcie tytułowe we wpisie pochodzi ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Archiwum Konferencji dostępne na  www.ka.edu.pl

logotypy-fundusze-europejskie.jpg