Wydarzenia

"Architekci Polscy w Luksemburgu"

30.05.2022

plakat_wystawa.jpg

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM zaprasza do odwiedzenia wystawy dorobku twórczego trzech polskich architektów: Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia.

Wystawa wpisuje się w obchody stulecia relacji dyplomatycznych między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga.

Wystawa pokazuje w sposób przekrojowy realizacje architektów, oraz oryginalne prace w formie makiet, grafik i rysunków.

Wystawę można oglądać w dniach 1-17 czerwca br. w hallu budynku A

BOHDAN PACZOWSKI (1930-2017)

Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i w Mediolanie. Architekt, eseista
i fotograf. Mieszkał i pracował w Mediolanie, Paryżu i Luksemburgu, gdzie był wspólnikiem pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. Był związany ze środowiskiem paryskiej „Kultury”, zaprzyjaźniony z Witoldem Gombrowiczem . Był autorem licznych zdjęć Gombrowicza i innych postaci z kręgu „Kultury”.

Z pracownią paryską Bellon, Paczowski, Sobotta wygrał konkursy na szpital w Paryżu – Aubervilliers 1983, na laboratoria szpitala Cochin w Paryżu 1984 i na szpital w Compiègne (Francja) 1987 – dwa ostatnie zrealizowane. Zrealizował siedzibę Komisji Europejskiej „Jean Monnet” w Luksemburgu 1975, a z pracownią luksemburską Paczowski et Fritsch zrealizował m.in. pierwszą rozbudowę Trybunału Europejskiego 1994, pawilon luksemburski na Expo'92 w Sewilli, laboratoria IFREMER w Lorient (Francja) 2002, terminal pasażerskiego portu lotniczego w Luksemburgu 2008. Zdobył nagrody w licznych konkursach międzynarodowych, a w grudniu 2009 wygrał konkurs na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Przewodniczył lub był uczestnikiem wielu sądów konkursowych m.in. przewodniczącym Sądu Konkursowego w międzynarodowym konkursie architektonicznym na budynek Muzeum Historii Żydów Polskich.

Był członkiem Polskiej Izby Architektów, Ordre des Architectes et des Ingénieurs 
w Luksemburgu i mediolańskiego OrdinedegliArchitettidellaProvincia di Milano.    Był współzałożycielem luksemburskiej Fundacji Architektury i Inżynierii.

Publikował teksty m.in. w „Res Publice Nowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Zeszytach Literackich”, „L’Architectured’Aujourd’hui” i „ArchitecturalReview”.

JACEK MICHALSKI (1947-2016)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej  ( 1971). Urbanista
i architekt.W latach 1971 -1974 Projektant w GP Instytutu Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1974-1978 Architekt w Biurze Centralnym Lotnictwa Cywilnego.

W latach 1978-1982 Architekt niezależny pracujący nad wieloma projektami
i konkursami architektonicznymi oraz urbanistycznymi.

W latach 1982-1988 Architekt oraz konsultant w biurach projektowych BEAO i BEWO w Oranie, w Algierii.

W latach 1989-2016 Architekt niezależny współpracujący z biurami Georges Reuter Architectes (1989-2010) oraz Perry Weber et Associés (2010-2016) w Luksemburgu.

Laureat nagrody Bauhärepräis 2004 za wieżę ciśnień w Rehberg oraz dom opieki
w Pfaffenthal, w Luksemburgu. Nominacja do nagrody Mies van der Rohe 2004 za wieżę ciśnień w Rehberg.

Laureat dyplomu Ambasador Polskiej Architektury (2006)

STANISŁAW BERBEĆ (1954)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz szkoły Saint-Luc
w Liège w Belgii,gdzie uzyskał dyplom architekta w 1984 roku. Architekt i urbanista.

Mieszka i pracuje w Luksemburgu. W 1988 roku założył własną agencję, w której współpracują architekci, modelarze i projektanci.

W 1987 r. otrzymał nagrodę w konkursie EuropeanPrize for Urban Reconstruction
w Brukseli.Wyniki jego badań nad architekturą wiejską Luksemburga zostały wydane w 1992 roku przez luksemburskie Ministerstwo Kultury „Approchetypologique de l’architecturerurale au Grand– Duché de Luxembourg”. W 1995r. otrzymał nagrodę Luxembourg Architecture Prize. Brał udział w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych, m.in. na Akademię Prawa Europejskiego w Trewirze (wyróżnienie), Centrum Kongresowe EUR
w Rzymie (wybór na 9. Biennale Młodych Artystów Europejskich w Rzymie) oraz Administrację Miejską w Tuntange (zwycięzca konkursu w 2005 r., wymieniony wśród projektów wyróżnionych w Bauhärepraïs 2012r.).

W Polsce Berbeć współpracuje z magazynem „Architektura”, dzięki któremu rozsławia luksemburską architekturę. Jest też odpowiedzialny za koncepcję i projekt wystawy „Architekci Polscy w Luksemburgu”.

Galeria zdjęć

logotypy-fundusze-europejskie.jpg